Bank MDM

Banki w kłopocie! Od 2016 trudniej o kredyt?

Nie tylko kredytobiorcy dostają w kość. Ostatni okres był trudny także dla banków. A zanosi się na to, że będzie jeszcze gorzej: kłopotów nie ubywa, a zdolność kredytowa banków spada: szanse na otrzymanie kredytu mogą spaść nawet o 70%. Czy wzięcie kredytu w 2016 roku jest realne?


To może być ostatni moment na bezproblemowe uzyskanie kredytu. Nie dość, że od początku 2016 roku wymagany wkład własny wzrośnie do minimum 15% (zamiast wymaganych obecnie 10%), to jeszcze zdolność kredytowa banków leci w dół.

Kłopoty w bankowości

Sektor bankowy nie ma obecnie lekko. Rok 2016 nie będzie lepszy: od 2016 roku wzrośnie składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Banki będą musiały również zapłacić za Fundusz Restrukturyzacji Kredytów. Mówi się również o mającym się pojawić podatku od aktywów bankowych. Dodatkowo, za sprawą nowych ustaleń Komisji Nadzoru Finansowego, wzrośnie wymagany minimalny poziom kapitałów bankowych.

Koniec kredytów?

Wygląda na to, że nadeszły ciężkie czasy dla polskiej bankowości. A na kim sytuacja ta odbije się najbardziej? Oczywiście na klientach i na potencjalnych kredytobiorcach! Jeśli bank ma więcej wydatków i jeżeli rośnie minimalny poziom kapitału, to maleje suma, którą banki mogą pożyczyć. Według najnowszych szacunków zdolność kredytowa banków spadnie aż o 70%! Oznacza to, że o uzyskanie kredytu w 2016 roku będzie niezwykle trudno – nawet przy osiągnięciu nowego minimalnego wkładu własnego.

Trudno w tym momencie znaleźć wyjście w tej sytuacji. I trudno odrzucić wrażenie, że winą za kłopoty kredytobiorców obarcza się każdego, tylko nie samych kredytobiorców. Mimo ogólnych zapewnień, że stworzenie Funduszu Pomocy Kredytobiorcom nie będzie miało negatywnych skutków, można obecnie stwierdzić, że jest całkowicie odwrotnie.

Czy chcąc dofinansować frankowiczów nie pogrzebiemy tym samym całego systemu bankowego?

Tags:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnio dodane w kategorii Uncategorized

Placeholder

Żyrujesz kredyt? Uważaj!

Bycie żyrantem kredytu to poważna decyzja. Jak pokazuje życie, poświadczanie kredytu często
Przejdź Na górę