Kredyty hipoteczne: niższy rating wyższe raty

rating Standard

15 stycznia 2015 agencja Standard & Poor’s obniżyła długoterminowyo rating kredytowy Polski z A- do BBB+. Decyzja była niespodziewana. Będzie miała wpływ na wiele dziedzin gospodarki, w tym na kredytobiorców.

Droższe waluty

Po ogłoszeniu decyzji polski złoty się osłabił. Kurs Euro wzrósł do poziomu 4,41 PLN, a frank kosztował 4,03. Jeszcze w grudniu za franka trzeba było płacić 3,91 PLN. Od początku roku Euro umocniło się o 4% i o tyle wzrosły raty kredytu hipotecznego osobom, które zadłużyły się w europejskiej walucie. Obecnie Euro jest najdroższe od 3 lat. Szacuje się też, że kredyty hipoteczne w CHF, a właściwie zadłużenie wszystkich Polaków tylko w ciągu jednego dnia wzrosło o około 3 mld złotych.

Kredyty hipoteczne w walucie

Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, to zobowiązania te w stosunku do innych kredytów (gotówkowych, kart kredytowych itp.) są spłacane sumiennie. Odsetek zagrożonych kredytów wynosi ok 3,3%. W przypadku problemów finansowych kredyty hipoteczne są ostatnimi, które kredytobiorcy przestają spłacać. W końcu mieszkanie to podstawa egzystencji, dlatego w pierwszej kolejności z budżetu domowego pieniądze idą na ratę kredytu. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja frankowiczów, o których w mediach dużo się mówi. Szacuje się, że 98% z nich regularnie obsługuje kredyty mieszkaniowe.

Nie jest jednak powiedziane, że przedłużające się wysokie kursy walut nie wpłyną na jakość portfela kredytowego. Banki monitorują sytuację na bieżąco. Sprzyjające dla kredytobiorców mogą okazać się perspektywy polskiej gospodarki: szacowany wzrost gospodarczy i spadające bezrobocie. To może wymusić presję na podwyżki płac, które zniwelują wyższe raty związane z osłabiającym się złotym.

Kredytobiorcy wiążą też duże nadzieje z tzw. ustawą dla frankowiczów. W kampanii wyborczej dużo się mówiło o pomocy dla osób zadłużonych w walutach obcych. Czas pokaże, co faktycznie zaproponują rządzący jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, zwłaszcza te walutowe.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*