Rosnący dług Polaków

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor opracowało raport InfoDług na temat zadłużenia Polaków. Rekordzista ma do zapłacenia prawie 100 mln długu. Jest nim pewien 66 – latek z Mazowsza.

Raport jest pesymistyczny. Na koniec marca br. ponad 2 mln 150 tys Polaków nie potrafiło regularnie spłacać swoich zobowiązań. Łączny dług wyniósł astronomiczne 45 mld zł.

Dane zaprezentowane przez BIG wykazują także wzrost zadłużenia Polaków. W I kw. 2016 roku liczba dłużników wzrosła o 91 tys. osób a ich łączny dług o 1,89 mln zł. Procentowo te wartości oscylują w granicy 4%.

Warto zauważyć, że w skład zaległości wchodzą tylko te czekająca na zapłatę od co najmniej 60 dni i to na kwotę minimum 200 zł. Można od razu zauważyć, że statystyki nie obejmują rachunków spóźnionych o miesiąc, których z pewnością jest także bardzo dużo. Do nich wliczają się niespłacone kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne, pożyczki oraz rachunki za media i niezapłacone alimenty.

InfoDług zebrał dane na podstawie informacji z Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej.

Wśród niechybnych zwycięzców rankingu jest wymieniony wcześniej 66- latek z Mazowsza. Na drugim miejscu w podobnym wieku wynosi blisko 60,6 mln. Względem poprzedniej edycji zadłużenie pechowców zwiększyło się dla każdego z nich o prawie 2 mln.

Aby zobrazować zadłużenie warto przedstawić sumę pierwszych 10 osób z rankingu. Ta wynosi 375 mln zł. Dla porównania mBank zapłacił podatku CIT za 2014 rok 304 mln zł. Przytoczone zadłużenie stanowi jedynie 1% całej zaległej sumy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*