Żyrujesz kredyt? Uważaj!

Bycie żyrantem kredytu to poważna decyzja. Jak pokazuje życie, poświadczanie kredytu często będące jednym z wielu form zabezpieczenia kredytu może nieść z sobą nieprzyjemne konsekwencje. Na co uważać?

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest ustanowienie hipoteki na daną nieruchomość. Bywają jednak sytuacje, w których konieczne jest również przedstawienie żyranta kredytu. Wydawać się może, że skoro jest to tylko jedno z zabezpieczeń, to jest to jedynie formalność – w razie kłopotów ze spłatą zobowiązań wobec banku komornik w pierwszej kolejności przejmie nieruchomość. Oczywiście, tak powinno być. Ale jak pokazuje życie, niespłacanie kredytu może skończyć się zupełnie inaczej.

Hipoteka a kredyt hipoteczny

Hipotekę pod kredyt hipoteczny ustanawia się gdy kredytobiorca przedstawia akt przeniesienia własności. Ma on więc obowiązek dokonać wpisu w księdze wieczystej. Jeżeli nie zrobi on tego w ściśle określonym w umowie kredytowej czasie, bank ma prawo wypowiedzieć umowę kredytową.

Bywa jednak, że bank tego nie robi. Co dzieje się wtedy? Jeżeli teoretycznie kredyt miał być zabezpieczony i hipoteką i żyrantem, a w końcu hipoteka nie została odnotowana przez bank i co więcej, bank nie rozwiązuje umowy z kredytobiorcą, to jedynym zabezpieczeniem kredytu jest poświadczenie żyranta. Wydaje się to logiczne. Problem polega na tym, że żyrant może nie wiedzieć, że to na nim spoczywa odpowiedzialność spłaty kredytu w razie niewypłacalności kredytobiorcy.

Problemy z kredytem hipotecznym

W sytuacji kiedy żyrant jest jedynym zabezpieczeniem kredytu a osoba żyrująca nie ma o tym pojęcia, jest bardzo niebezpieczna. Przecież umowa była inna – a niejeden wiedząc, że jest jedynym poręczycielem kredytu, na taki układ by się nie zgodził. Banki natomiast potrafią nie informować o tym fakcie i zamiast rozwiązać umowę kredytową w przypadku braku hipoteki, przechodzą nad tym do porządku dziennego.

Nauka dla żyrantów? Sprawdzajcie jak przebiegają formalności związane z kredytem!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnio dodane w kategorii Uncategorized

Przejdź Na górę